no-img

آموزش دیتابیس، بخش اول (جمع آوری اطلاعات)


م
ن
و
آرنه وب | قالب رایگان وردپرس | افزونه وردپرس

ادامه مطلب

ZIP
آموزش دیتابیس، بخش اول (جمع آوری اطلاعات)
zip
آبان ۱۷, ۱۳۹۴

آموزش دیتابیس، بخش اول (جمع آوری اطلاعات)


آموزش دیتابیس، بخش اول (جمع آوری اطلاعات)

آموزش دیتابیس، بخش اول (جمع آوری اطلاعات)

در این آموزش اصول طراحی دیتا بیس رو به صورت گام به گام و به زبان ساده فرا می گیرید. اولین مرحله انتخاب موضوع هست، در واقع باید Planning داشته باشید. منظور از برنامه ریزی اینه که شما در مورد یک مسئله میشینین، فکر می کنین، و در نهایت تصمیم می گیرید که فرضا برای رفع مشکل ایجاد شده به چه سیستمی نیاز دارید. البته توجه داشته باشین دید ما، تصمیم گیری یعنی ساخت نرم افزار.

بنابراین بهتر اینه که برای ایجاد یک سیستم واقعی، بعد از تصمیم گیری در مورد اینکه چه سیستمی باید ساخته بشه، دلیل ساخت اون سیستم رو مطرح کنین، و این دلیل همون تصمیم و برنامه ریزی هست.
در واقع planning فقط شکل رو میبینه، اونو ارزیابی می کنه، و در نهایت تصمیم میگیره که چه سیستمی ساخته بشه و دیگه کاری به این موضوع نداره که این سیستم به چه صورت و به چه شکل قراره که ساخته شه! پس توجه داشته باشین که مرحله ی planning همینجا تموم میشه.
حالا که فرضاً تصمیم گرفتین مثلاً سیستم کتابخونه رو طراحی کنین، باید توانایی تعریف این سیسم رو داشته باشین، در واقع باید بتونین موضوع سیستمی که انتخاب کردین رو Define کنین و یک System define بسازید. هدف از این کار اینه که دقیقاً تعریف کنید که داشته ها و نداشته های سیستمتون چیه.

برای مثال شما میگین سیستم کتابخونه ای که من تصمیم به ساختش گرفتم به صورتیه که اطلاعات دانشجو، استاد و کارمند درون اون بیان میشه و اینطوریه که همه از اطلاعات موجود درسیستم با خبر میشن و می دونن که چه خواسته هایی باید از سیستم شما داشته باشن. اما حالا تصور کنید که فاز system define رو در مراحل تولید سیستم خودتون لحاظ کنید، هیچ کس با خبر نمیشه که سیستم شما چه بخش هایی داره، مثل اینه که یه نفر به شما بگه که یه سیستم مالی برای دانشگاه نوشته، اگه شما تعریفی از سیستم اون نداشته باشین، نمی تونین متوجه بشین که چه بخش هایی درون سیستم اون وجود داره.
در نتیجه این system define هست که مرز باند های سیستم رو تعیین می کنه. معمولاً برای اینکه این موضوع واضح تر بشه، سیستم رو می شکنن، در واقع یه تجزیه از بالا به پایین انجام می دن.مرتباً باید این سوال رو در ذهن خودتون داشته باشین که چه وظایف و مسئولیت هایی در سیستمتون وجود داره، زمانیکه بارها و بارها این سوال رو با خودتون تکرار کردین و پاسخ هاتون رو نوشتین، متوجه میشین که بسیاری از مواردی که در مرحله ی system define بیان کردید، قابل دسته بندی شدن هستن و در قالب یک مفهوم می گنجن، و حتی بعضی ازین موارد با هم overlap میشن.
شما می تونین یا یه نمودار کوچک یک تعریف کلی از سیستمتون ارائه بدید. برای مثال سیستم کتابخونه ای که میخواید طراحی کنید به دو بخش “امور کتاب” و “امور پرسنل” می پردازه، و بخش کتاب ها خودش به دو بخش “نگهداری کتاب” و “به روز رسانی” تقسیم میشه و این به روز رسانی شامل “نشریات” “سی دی” میشه، امور پرسنل هم دو بخش “عضویت” و “جریمه” رو داره، با کشیدن یک نمودار سه سطری کلیت کارتون رو نشون بدید.

http://dl.arneweb.ir/uploads/database-arneweb-ir.png

در واقع این دیاگرام که تعریف شما رو از سیستم به صورت یک طرح گرافیکی نمایش میده، FDD نام داره.

حتما بخوانید :  آموزش دیتابیس، بخش دوم


درباره نویسنده

علیرضا نجاتی 602 نوشته در آرنه وب | قالب رایگان وردپرس | افزونه وردپرس دارد . مشاهده تمام نوشته های

دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *