no-img

آموزش دیتابیس، بخش دوم


م
ن
و
آرنه وب | قالب رایگان وردپرس | افزونه وردپرس

ادامه مطلب

ZIP
آموزش دیتابیس، بخش دوم
zip
آبان ۱۸, ۱۳۹۴

آموزش دیتابیس، بخش دوم


آموزش دیتابیس

آموزش دیتابیس، بخش دوم

دوستان در قسمت اول تا اونجا پیش رفتیم که باید سیستم رو طبق یک اصول خاصی تعریف می کردیم و حالا ادامه ماجرا:
بعد از system define شما باز هم می تونین تحلیلتون رو عمیق تر بکنید، در واقع در فاز تحلیل شما باید از جنبه های مختلف به سیستم خودتون نگاه کنید، یعنی باید عملیات fact finding انجام بدید، که شامل کشف حقایق سیستممون هست. در نتیجه fact finding به این معنی هست که فرضاً از دید مدیر که نگاه کنید یک سری نیازها و انتظارات رو میبینید، و از دید کاربرها در سطوح مختلف هl یک سری نیازها , انتظارات رو میبینید که هر کدوم از سیستم دارن. هر کسی دید خودش رو داره و هر کسی در جایگاه خودش سیستم مورد نظر رو درک می کنه.
میشه گفت که fact finding هنر طراح هست، هنری که طراح رو قادر می سازه که تمام این دیدگاه ها رو با هم جمع کنه و سیستم مورد نظرش رو بطور خلاصه تعریف کنه تا بتونه خواسته های همه رو اجابت کنه.
Fact finding چند روش داره، این روش ها عبارتند از مشاهده، مصاحبه، تحقیق و در پایان مستندات. اطلاعات بدست اومده از این مراحل با هم جمع میشه، شما اشتراکات، یعنی قسمت هایی که با هم یکی میشن، و اختلافات، یعنی قسمت هایی که از هم دورند و گاها ربطی به هم ندارن رو تحلیل می کنین.

(برای درک بهتر این روش ها پیشنهاد می کنم که به کتاب های مهندسی نرم افزار مراجعه کنین)

بعد از این مراحل تازه نوبت به فاز طراحی میرسه که دو بخشه، ما کاری به بخش طراحی اپلیکیشن نداریم، طراحی دیتا بیس بحث اصلی ماست.

حتما بخوانید :  آموزش اضافه کردن تبلیغات در RSS وردپرس

فاز اول: Conceptual

سناریو رو دیاگراماتیک کنید!
Entity Relationship Diagram ERD، چیزی که ERD مطرح میکنه، طراحی سیستم بانک اطلاعاتی مبتنی بر روش رابطه ای هست. ایده مدل رابطه ای سال ۱۹۷۰ توسط یک دکتر ریاضی به نام آقای ادوارد براون در آزمایشگاه IBM مطرح شد. شش سال بعد اولین بار در یک سبک دیگه ای آقای چن برای تز دکتری خودش همون ایده رو بر اساس یه مدل رابطه ای بیان کرد.
در روش رابطه ای ما دو مفهوم اصلی داریم: موجودیت و ارتباط.
هر چیزی که می خواهیم در موردش اطلاعات جمع کنیم، موجودیت هست. موجودیت به معنی عام مد نظر ماست، هر چیزی که برای ما یک مفهوم خاص و متمایز داشته باشه. بعد از اینکه تمام این موجودیت هارو دراوردیم، میایم اون موجودیت هایی که با هم اشتراک دارن رو دسته بندی می کنیم. ممکنه که گاهی بین دو موجودیت که داریم مشخص می کنیم، چندین ارتباط وجود داشته باشه، باید معنای هر کدوم از این ارتباط ها رو جدا کنیم.
ببینید موجودیت ها یا فیزیکی هستن یا ادراکی. فیزیکی ها نمود خارجی دارن، مثل کالا، مثل اشخاص، ولی ادراکی ها یا مفهومی ها نمود خارجی ندارن، یک عمل رو میگن، مثلاً فروش.
یک راه مناسب برای تشخیص درست موجودیت ها اینه که دو سوال رو مدام در ذهن خودتون داشته باشین:
۱- از چه چیزهایی میخواهید اطلاعات ذخیره کنید.
۲- چه گزارش هایی می خواهید از سیستمتون بگیرید.
بدیهیه که خود موجودیت به تنهایی مفهومی نداره، برای مثال دانشجو به تنهایی برای شما معنایی نداره، باید در نظر بگیرید که چه چیزی از دانشجو ذخیره خواهد شد. به اون قسمتی از اطلاعات که میخواهیم از یک موجودیت ذخیره کنیم Attribute یا صفت گفته میشه.
صفت ها یا ساده هستند یا مرکب. صفت ساده قابل شکستن نیستن و صفات مرکب قابل شکسته شدن هستن. اینکه صفت باید شکسته بشه یا نه، بر عهده ی طراح هست که چی تشخیص میده. البته یک نکته مهم وجود داره که آیا میخواهیم از اجزای یک صفت گزارش بگیریم یا خیر، برای درک مرکب بودن توجه به این نکته ضروریه.
برای مثال “آدرس” هم میتونه مرکب باشه هم ساده، زمانی میتونه ساده باشه که ترتیب و تفکیک در اون مهم نباشه، اما گاهی مهمه که آدرس به صورت تفکیک شده باشه: استان، شهر، خیابان و …

حتما بخوانید :  برطرف کردن خطای عدم نمایش خوراک سایت


درباره نویسنده

علیرضا نجاتی 602 نوشته در آرنه وب | قالب رایگان وردپرس | افزونه وردپرس دارد . مشاهده تمام نوشته های

دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *