no-img

مقاله Wi-Fi Fundamentals_3


م
ن
و
آرنه وب | قالب رایگان وردپرس | افزونه وردپرس

ادامه مطلب

ZIP
مقاله Wi-Fi Fundamentals_3
zip
آبان ۱۰, ۱۳۹۴

مقاله Wi-Fi Fundamentals_3


مقاله Wi-Fi Fundamentals

مقاله Wi-Fi Fundamentals_3

سایر مطالب مرتبط با این مطلب:

  1. مقاله: Wi-Fi Fundamentals_2
  2. مقاله: Wi-Fi Fundamentals
  3. مقاله: Wi-Fi Fundamentals_3
سلام ۳ باره عرض میکنم خدمت دوستان ITPro ای
با سری مطالب Wi-Fi Fundamentals در خدمتتون هستم و قصد دارم در دو مطلب آتی در مورد توان_قدرت سیگنال و ارسال سیگنال صحبت کنم
و اما سرفصل مطالبی که قرار است در این سری خدمتتون عرض کنم :- چرا توان_قدرت مهم است ؟
– درک مفاهیم dB و dBm
– درک مفاهیم dBi و dBd
– درک مفهوم EIRP

– چرا توان_قدرت مهم است ؟

Good Power

همیشه این تصور وجود داشته و هست که افزایش قدرت و توان سیگنال باعث بهتر شدن ارتباط ما می شود ولی در این مطلب قصد دارم به بررسی موشکافانه تر حول برخی دیدگاه ها بپردازم. برای شما از این جهت بهتر است که وقتی میخواهید ارتباط Point-toPoint داشته باشید و سیگنال تون ضعیف است برای بهتر شدن ارتباط توان سیگنال را زیاد یا به عبارت دیگر سیگنال را تقویت کنید ولی این افزایش توان سیگنال سه ایراد کلی دارد :

۱) شما از تجیزات سخت افزاری استفاده می کنید که محدودیت های خودشون را دارند و اگر توان سیگنال را بیشتر کنید ممکن است به تجهیزات تون آسیب برسد.

Damage Hardware

۲) علاوه بر این توان_قدرت بیشتر مساوی است با اختلال و بازتاب و انعکاس (Noise , Reflection , Echo) بیشتر و این باعث می شود کیفیت سیگنال دریافتی از سمته دریافت کننده کاهش یابد .
۳)همچنین همه ی دستگاه هایی که در همان ناحیه هستند با سیگنال برابر ،افزایش سیگنال شما ممکن است باعث ایجاد تداخل در ارتباط آنها نیز بشود
همه ی مطالب بالا برای محیط سرباز و بیرون از محیط های بسته است و حالا به بررسی محیط بسته میپردازیم و میبینم افزایش توان سیگنال و همچنین ارسال سیگنال در فضاهای بسته چگونه است .

Inside

بحثی که در محیط های بسته وجود دارد این است که اگر توان سیگنال بسیار کم باشد باعث می شود سیگنال به نقطه ای که باید توسط AP پوشش داده شود نرسد و اگر بسیار زیاد باشد ممکن است که باعث تداخل در رسیدن امواج میان AP هایمان بشود که در هر دو صورت ارتباط خوب و کاملی برقرار نمی شود ، پس مهندسی کردن ارتباط در داخل نیز در نوع خود مفید است که چگونه توان را زیاد کنیم که حالات بالا رخ ندهد و پگونه پوشش خوبی را براد مجموعه و محیط بسته ی خود فراهم کنیم

True Coverage

– درک مفاهیم dB و dBm :

در این قسمت می خوایم با هم واحد های رایج برای مقایسه ی توان رو بررسی بکنیم ، دو معیار برای سنجش توان داریم که عبارتند از :
۱) توان مطلق
۲) توان نسبی
برای بیان توان مطلق که خیلی هم مفید است از اعداد دقیق برای نسبت دادن به توان مون استفاده می کنیم ، برای مثال میگیم توان ما ۱۰mW ، ۲۰mW یا ۱۰۰mW است که دیده بسیار کاملی را به ما میده . ولی از آن طرف ما توان نسبی را هم داریم که برای بیان آن اعداد دقیق گفته نمی شوند و فقط یک حالت مقایسه ای برای بیان توان به ما ارائه می کند برای مثال اگر ما یک سیستمی داشته باشیم که توان آن ۱۰mW است و بخواهیم توان نسبی سیستم دیگرمون که توانش ۲۰mW است را بیان کنیم، از لفظ “۲ برابر قدرت بیشتر نسبت به قبلی استفاده میکنیم” که زیاد در زمینه ی سنجش تنهای توان ما مفید نیست چون یه حالت مقایسه طور داره.
یک واحد خیلی رایج برای اندازه گیری توان دسیبل یا dB هست ، که در اوایل قرن بیستم توسط آزمایشگاه بل تعریف شد . اون ها آزمایش شون را با یک تلفن شروع کردن ، به این صورت که چقدر باید از منبع ایجاد صوت (تلفن) فاصله داشت تا نصف صدایی که باید شنید را بتوان شنید و همچنین این دو برابر شدن ها و بررسی اینکه چقدر توان صدا نسبت به قبلی نصف می شود ، بعد متوجه شدن که مقیاس خوبی نمی تواند باشد چون ممکن است طرف فرستنده خیلی بلند یا خیلی آروم صحبت کند و سوال بهتر اینه که چقدر توان گذاشته می شود برای ادا کردن حرف X

Phone Measuring

به نتیجه ای که رسیدند به این شرح است :
که دسیبل در ابتدا برای مقایسه ی میزان صدا بود ولی بعد ها توانستند به وسیله ی آن هر قدرتی رو با یکدیگر مقایسه کنند ، و به همین منظور آنها واحد dB را برای نقطه گذاری به عنوان مرجع انتخاب کردند.
نکته : در مقیاس های Wireless و به صورت دقیق تر آن Wi-Fi یا AP ها ما برای اندازه گیری از میلی دسیبل یا dBm استفاده می کنیم .

حتما بخوانید :  ساختار فیزیکی ذخیره سازی در بانک اطلاعاتی اوراکل- قسمت دوم

و حالا وارد بحث شیرین بازی ریاضی با مفهوم دسیبل می شیم 🙂
در ابتدا باید اشاره کرد که نمودار دسیبل _ توان یا dB_Power ه صورت لگاریتمی است (مطابق شکل) و در نتیجه شکل آن به صورت منحنی است نه به صورت خطی. گاهی اوقات محاسبات دسیبل می تونه خیلی پیچیده بشود ولی برای راحتی کار سه قانون وجود دارد که با به خاطر سپردنشون می توانیم این محاسبات را به صورت کامل در ذهن انجام بدیم.

dB Logarithm

و اما این سه قانون عبارتند از :
۱) ابتدا اینکه ما یک نقطه مرجع نام گذاری می کنیم برای خودمون و باقی توان های خودمون را با آن می سنجیم و برای مثال اگر توان ما دقیقا برابر صفر بود می گوییم که توان ما دقیقا برابر با توان مرجع مان است.
۲) قانون دوم ، قانون “عدد ۳ “هست ، به این صورت که است که اگر توان ما نسبت به توان مرجع ما ۲ برابر شده باشد می گوییم که توان ما مثبت ۳dB بالاتر از توان مرجع مان قرار می گیرد و همینطور اگر توان ما نسبت به توان مرجع ما نصف شده باشد می گوییم که توان ما منفی ۳dB نسبت به توان مرجع ما پایین تر است .
۳) قانون سوم ، قانون “عدد ۱۰” هست ، به این صورت که است که اگر توان ما نسبت به توان مرجع ما ۱۰ برابر شده باشد می گوییم که توان ما مثبت ۱۰dB بالاتر از توان مرجع مان قرار می گیرد و همینطور اگر توان ما نسبت به توان مرجع ما ۱/۱۰ شده باشد می گوییم که توان ما منفی ۱۰dB نسبت به توان مرجع ما پایین تر است .

  • با قوانین بالا می توانید تمام محاسبات رو در ذهن خودتون انجام دهید و مقدار دقیق توان AP ها رو بدست بیارید و آنها را با هم مقایسه کنید .
حتما بخوانید :  دانلود مقاله نقش هیات مدیره در مدیریت ریسک در عرصه سازمان‎

نکته : همیشه اگر می توانید با قانون عدد ۱۰ شروع کنید و با قانون عدد ۳ شوع نکنید .

خب حالا بیاید با یک مثال بحث های بالا رو خوب درک کنیم :
با توجه به بحث های قبل تر که بیان شد ، مقیاس اندازه گیری توان AP ها dBm هست ، اگر ما بخواهیم توان کابل مون رو بررسی کنیم و ببینیم که ۱mW است به این نتیجه می رسیم که این دقیقا با نقطه مرجع ما برابر است که همان 0dB است . حالا اگر به مقدار ۲mW دقت کنیم می گیم “خب این مقدار ۲ برابر مقدار قبلی ما یا مقدار مرجع ما هست” در نتیجه طبق قانون “عدد ۳” می گوییم که توان ما دقیقا مثبت ۳dB بالای نقطه مرجع ما هست و اگر بخواهیم مقدار ۴mW را با نقطه ی مرجع مان بسنجیم می گوییم “خب ۲ بار نسبت به نقطه ی مرجع ۲ برابر شده ” در نتیجه ۲ بار مثبت ۳dB به مقدار مرجع خودمان اضافه می کنیم . حالا مثال مان رو ترکیبی می کنیم از همه ی قوانین و میگیم اگر ۴W یا ۴۰۰۰mW باشد چی ؟
طبق نکته ای که بالاتر قبل از مثال گفته شد ابتدا بهتر است با قانون “عدد ۱۰” شروع کنیم در نتیجه میبینیم که ما در اینجا عدد ۱۰۰۰ رو داریم ضربدر ۴ پس اول ۱۰۰۰ رو بررسی می کنیم و سپس ۴ را و نتایج را با هم جمع می کنیم.
مرتیه ی عدد ۱۰۰۰ نسبت به عدد ۱۰ ۳ است و این یعنی توان ما ابتدا نسبت به ۱mW ده برابر شده و سپس نسبه به ۱۰mW ده برابر شده و باز هم نسبت به ۱۰۰mW ده برابر شده است که این یعنی ۱۰+۱۰+۱۰ =۳۰dB در اینجا ، حالا کارمون با قانون “عدد ۱۰” تموم شد و می رویم سراغ قانون “عدد ۳” و بررسی ۴mW همانطور که بالاتر بررسی کردیم ۴mW نیز برابر است با ۶dB در نتیجه با تمام محاسبات بالا به عدد ۳۶dB برای ۴W می رسیم .
و یک سری تمرین مانند برای ذهن خودتون :
_ ۰.۲۵mW
_۰.۰۵mW
_۵۰۰mW
نکته : یک سری اعداد مانند ۳۵mW وجود دارند که خیلی اوقات غیر جالبی را برای شما رقم میزنند برای محاسبه کردنشان 😀 ، در نتیجه برای چنین اعدادی جداولی در اینترنت موجود است که برای محاسبه کردنشان موی سپید نکنید . (۳۵mW,15dB)

حتما بخوانید :  پروژه تجزیه و تحلیل نرم افزار مدیریت درمانگاه


درباره نویسنده

علیرضا نجاتی 602 نوشته در آرنه وب | قالب رایگان وردپرس | افزونه وردپرس دارد . مشاهده تمام نوشته های

دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *