no-img

مقاله Wi-Fi Fundamentals_4


م
ن
و
آرنه وب | قالب رایگان وردپرس | افزونه وردپرس

ادامه مطلب

ZIP
مقاله Wi-Fi Fundamentals_4
zip
آبان ۲۰, ۱۳۹۴

مقاله Wi-Fi Fundamentals_4


مقاله Wi-Fi Fundamentals_4

مقاله Wi-Fi Fundamentals_4

با سری مقالات Wi-Fi Fundamentals در خدمتتون هستم
مطالبی که این سری قرار هست خدمتتون عرض کنم ادامه ی مطلب قبلی هست و سر تیتر مطالب به شرح زیر بود :

– چرا توان_قدرت مهم است ؟
– درک مفاهیم dB و dBm
– درک مفاهیم dBi و dBd
– درک مفهوم EIRP
که دو تیتر اول در مقاله ی قبل گفته شد و این سری قصد دارم دو تیتر بعدی ، یعنی : درک مفاهیم dBi و dBd و همچنین درک مفهوم EIRP

– درک مفاهیم dBi و dBd :

در این قسمت ما بیشتر سر و کارمون با آنتن هاست ، در قسمت های قبل گفته شد که AP ها از مقیاس dBm برای اندازه گیری توان سیگنال استفاده می کنند ولی آنتن ها از این مقیاس استفاده نمی کنند ، چون آنها الکتریسیته ارسال نمی کنند و بجای آن سیگنال های با فرکانس رادیویی ارسال می کنند .
و اما اگر بخواهیم توضیحات بیشتر حول آنتن ها بدیم .اغلب آنتن ها از سنجش مقایسه ای برای خودشون استفاده می کنند ، به این صورت که "توان آنتن چند برابر نسبت به آنتن دیگری است" یا "توان آنتن نسبت به قبل خود دو برابر شده است " .به این آنتن ها که برای مقایسه ی توان خود از یک نقطه ی مرجع استفاده می کنند Isotropic Antenna می گویند .

نقطه ای که در شکل زیر مشاهده می کنید همان آنتن ما است که در همه ی جهات به صورت برابر بر روی سطح کره ی نشان داده شده امواج رسانی می کند ، البته این یک شماتیک از شکل آنتن ها است و در دنیای واقعی وجود خارجی ندارد چون اگر به آنتن واقعی نگاه کنید متوجه می شوید که از یک نقطه خیلی بزرگتر است و دلیل دیگه این هست اش که آنتن ها از مواد ساخته شده اند و هر کدام از این مواد می تواند در جهت هایی که آنتن باید امواج ارسال کند باعث بازتاب شود که آنتن ما به صورت کامل در همه ی جهات ارسال امواج ندارد ولی این اصلا مهم نیست چون که هدف اصلی ما مقایسه ی قدرت آنتن مان است که برای رسیدن به این منظور از واحد سنجش توان dBi برای آنتن ها استفاده می کنیم. دقیقا مثل AP ها که مهم نیست ما چقدر بیشتر یا کمتر توان داریم ، چیزی که مهمه مقایسه ی توان آنتن ها با یکدیگر است .
راستی ، قوانین عدد ۳ و عدد ۱۰ در آنتن ها و بصورت ویژه تر در مورده dBi نیز صادق است .

http://dl.arneweb.ir/uploads/Wi-Fi-Fundamentals-4-arneweb-ir.png

عکس زیر یک آنتن دو قطبی را نشان می دهد و این آنتن ساده ترین نوع از انواع آنتن هاست . تعداد زیادی از برندهای دنیا مرجع مقایسه کردن خودشان را با dBd بیان کردند که مختص این آنتن دو قطبی است و رابطه ی رو به رو dBi و dBd را با معادله ی رو به رو به هم ربط می دهد . ۰ dBd برابر است با ۲.۱۴ dBi که از این طریق می توان هر دو را بهم تبدیل کرد و به سادگی مقایسه ی بین توان آنتن ها را انجام داد ، نمودار توان آنتن ها (dBd) نیز مانند AP ها ساختار لگاریتمی دارد .
برای مثال ۵ dBd برابر است با ۷.۱۴ dBi .

http://dl.arneweb.ir/uploads/Wi-Fi-Fundamentals-4-2-arneweb-ir.png

 

حتما بخوانید :  دانلود پاورپوینت نسل های تلفن های همراه‎

– درک مفهوم EIRP :

اولین سوالی که با توجه به متن بالا و متون قبل پیش میاد این هستش که توان ارسالی ما چه میزان است ؟ ، برای بدست آوردن جواب این سوال ما باید بتونیم EIRP را حساب کنیم ولی برای حساب کردن EIRP ما باید بدونیم که تعریف آن چیست .
EIRP مخفف Effective Isotropic Radiated Power است . محاسبه ی توان موثر سیگنال ارسالی بسیار مهم است چون هر کشور به صورت محلی برای خود در این حوزه قوانین و محدوده ای را مشخص کرده است و این یعنی اگر ما یک آنتنی تهیه کردیم باید به میزان توان ارسالی آن دقت کرده و با مقدار مجاز در سطح کشور مقایسه کنیم .
برای شروع محاسبه ی EIRP ما ابتدا میزان توان ارسالی یک AP به dBm را مشاهده می کنیم ، سپس این انرژی ممکن است از طریق کابل منتق شود که خود این کابل نیز انرژی را جذب می کند که انرژی از دست رفته با واحد dB حساب می شود و در نهایت این سیگنال به یک آنتن می رسد که این آنتن سیگنال ما را به جهت های مختلف با بهره تقویت متفاوت ارسال می کند ، این آنتن نیز برای سنجش توان خود از واحد dBi استفاده می کند . برای مثال اگر توان ارسالی ما ۲۰ dBm ، توان از دست رفته ۳ dB و بهره تقویتی آنتن ۶ dBi باشد EIRP ما برابر است با ۲۳ dBm .

http://dl.arneweb.ir/uploads/Wi-Fi-Fundamentals-4-1-arneweb-ir.png

نکته : EIRP برای آنتن هایی استفاده می شود که بهره ی تقویت یا gain آنها بر حسب dBi است ولی اگر gain آنتن بر حسب dBd باشد شما باید از ERP بدون i استفاده کنید .

حتما بخوانید :  دانلود مقاله مقدمه ای بر چرخه حیات چابک‎

مثال جامع : فرض کنید ما یک AP با توان ۵۰mW و بدون کابل و بصورت مستقیم به آنتنی وصل شده ایم که بهره ی تقویتی آن ۳۸dBd است ، حالا سوال ما این است که آیا می توانیم از این آنتن استفاده کنیم اگر حداکثر EIRP منطقه ما ۵۰dBm باشد ؟

ابتدا باید ۵۰mW را به dBm تبدیل کنیم ، با توجه به مطالب قبل و رابطه های گفته شده ۵۰mW برابر است با مثبت ۱۷dBm ، حال چون کابل نداریم در نتیجه انرژی از دست رفته ما در فرموا بالا صفر است ، حالا باید dBd را به dBi تبدیل کرد در نتیجه ۳۸dBd برابر است با ۴۰.۱۴dBi ، در نتیجه EIRP برابر است با ۱۷dBm + 40.14dBi که مساوی است با ۵۷.۱۴dBm که از مقدار حداکثر EIRP در منطقه ی ما که ۵۰dBm است بیش تر است و این به آن معناست که ما مجاز به استفاده از این آنتن در این منطقه نیستیم . برای حل این مشکل دو راه موجود است :
۱) این که مقدار توان آنتن مان را کاهش دهیم یعنی حداکثر توانمون را به ۳۳dBi یا کمتر برسونیم .
۲) فرستادن توان کمتر از سوی AP به سمت آنتن به عبارت دیگر کم کردن ۹dBm یا ۸mW است .درباره نویسنده

علیرضا نجاتی 602 نوشته در آرنه وب | قالب رایگان وردپرس | افزونه وردپرس دارد . مشاهده تمام نوشته های

دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *